Kontener na ubrania – gdzie znaleźć i co wrzucać

Zastanawialiście się jaką rolę pełnią kontenery na ubrania? W latach 90 tych pojawiły się pierwsze pojemniki i miały za zadanie zachęcić Polaków do wrzucania starych tekstyliów do śmieci. Te bowiem trafiały na wysypiska śmieci, gdzie rozkładając się wydzielały niebezpieczne substancje substancje dla gleb i wód gruntowych. Dziś często słyszymy hasło: „warto dawać ubraniom drugie życie”.

Kontenery na ubrania – co się dzieje z ubraniami które wrzucamy do kontenera

Większość ubrań trafia do pojemników w takim stanie, że nie nadaje się już do noszenia. Takie tkaniny trafiają do specjalnych zakładów, które przerabiają je na czyściwo przemysłowe albo materiały do uszczelniania. Pozostała reszta, która jest w miarę dobra jakościowo trafia do sortowni – buty, akcesoria, sukienki, wszystko musi zostać pogrupowane zanim trafi do lumpeksów.

Co z ubraniami wrzuconymi do kontenerów? Na co zwrócić uwagę?

Nie wiesz jak pomóc ludziom potrzebującym? Najszybszym sposobem jest wrzucenie starych ubrań do kontenera. Należy jednak zwrócić uwagę na to czy taki pojemnik posiada oznaczenie PCK (Polski Czerwony Krzyż). Teraz właścicielem kontenerów jest firma Wtórpol, ale PCK użycza swoje logo. Jeśli widzisz charakterystyczny znak to masz pewność, że ubrania faktycznie trafią do biednych rodzin lub ich ewentualna sprzedaż wesprze potrzebujących.
Zastanawiasz się gdzie jest kontener w twoim regionie? Sprawdź wchodząc na stronę https://pck.pl/tekstylia/#kontakt.

Co można wrzucać do kontenerów na odzież?

Dużo ludzi wrzucając do takich kontenerów stare ubrania nie zwraca uwagi na to, że należy pewne rzeczy oddzielić od innych. Często zużyte ubrania trafiają (przypadkowo) do odpadów komunalnych. Dlatego bardzo ważne jest żeby zapoznać się z informacją dotyczącą pojemników PCK, jeśli chcemy żeby ubrania trafiły we właściwe ręce. Do takich kontenerów powinna trafić odzież czysta, sucha i nieporwana. Możemy się także pozbyć pościeli i ręczników, a buty należy połączyć w pary. Zadbaj o to, żeby wszystko było czyste i odpowiednio skompletowane.

Źródło: pck.pl

Posted in Moda, Z życia lumpiarza and tagged .