Zero waste fashion – co to takiego?

W ostatnim czasie pojawił się dość popularny termin „zero waste fashion”, który zapoczątkował rewolucje w świecie mody. Więc, co to oznacza?

Zero waste fashion czyli,  moda na miłość do środowiska, polega na maksymalnym ograniczeniu wytwarzania odpadów. Oparta na czterech hasłach: refuce, reduce, reuse, recycle. Oprócz redukcji moda zero waste kieruje się ponownym wykorzystaniem istniejących materiałów.

Jak zacząć przygodę z zero waste fashion?

Styl zero waste ma ogromny wpływ na nasze życie, dlatego warto wprowadzić kilka wskazówek, które z pewnością ułatwią nam funkcjonowanie z takim kierunkiem mody. Przede wszystkim na samym początku zaleca się wybierać takie produkty, z których będziemy mogli korzystać dłużej. Wybieraj materiały z dobrej jakości, często się zdarza, że w sklepach „sieciówkach” trafiamy na ubrania typu fast-fashion. Przeważnie takie ciuchy nadają się tylko na jeden raz. Są produkowane masowo i ich wpływ nie jest korzystny na środowisko z wiadomych powodów.

Pierwszą zasada, która łączy modę z ekologią to:

  • Zamiast wyrzucić ubrania na śmietnik to podziel się z innymi.

Masz dużo ubrań, które na pewno nie nałożysz, oddaj! Zrobisz dobry uczynek i trochę więcej miejsca w twojej garderobie na nowe perełki. Jeśli masz dużo pomysłów i jesteś kreatywny/a to możesz przerobić stary ciuch w coś naprawdę genialnego. Masz dużo możliwości! Do dzieła 🙂

  • Daj szanse lumpeksom!

Wciąż część osób nie jest przekonana do second handów, stawia na wygodę, dokonując zakupy w sklepach w nieprzemyślany sposób. Niektóre blogerki modowe na Instagramie pokazały, że w sklepach z odzieżą używaną można zdobyć naprawdę coś dobrego za dosłownie grosze. Oprócz tego korzystając z takich usług przyczyniasz się do ograniczenia wytworzenia śmieci. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z lumpeksami to z pewnością pomoże ci nasz artykuł: jak kupować w lumpeksie? Znajdziesz tam 8 porad, dzięki których zdobędziesz wiedze jak się przygotować do takiej wyprawy.

  • Dbaj o rzeczy, które posiadasz

Takim idealnym przykładem są buty, jeśli doprowadzimy je do porządku, pożądanie je wypastujemy to posłużą nam nawet na całe lata. W przypadku grzyba i wilgoci mamy świetny artykuł, który podpowie w jak prosty sposób uratować twoje ulubione buty przed ich wrzuceniem.

Moda zero waste odgrywa dużo rolę również w innych aspektach, przekłada nam się całe życie. Powstało wiele poradników, które otworzyły oczy wielu ludziom na świat. Jest nie tylko stylem mody, ale stylem życia, który odmieni każdego. 

 

Jeśli prowadzisz styl zero waste i chcesz zdobyć trochę perełek to wejdź na polską bazę gdzie jest lumpeks. Zlokalizuj swój ulubiony lumpeks w okolicy.

Posted in Moda, Z życia lumpiarza.