Jak kupować w lumpeksie? 8 najważniejszych porad

Jak kupować w lumpeksie

Moda na zakupy w lumpeksach od jakiegoś czasu trwa w najlepsze. Można śmiało powiedzieć, że second hand jest jak pudełko czekoladek. Nigdy nie wiadomo na co można trafić w środku. I to jest najlepsze. Odwiedzając sklepy z odzieżą używaną warto jednak przestrzegać kilku zasad. Poznaj 8 najważniejszych porad, o których należy pamiętać planując wizytę w lumpeksie.

Bądź cierpliwy i znajdź czas

Wizyta w lumpeksie to często poszukiwania, długie poszukiwania. W second handzie nie wystarczy wpaść wziąć ciuch z wieszaka i udać się do kasy. W lumpeksach bardzo ważna jest cierpliwość. Przejrzenie większości alejek i wieszaków zajmuje sporo czasu. Trzeba być cierpliwym i nie zniechęcać się. Nie nastawiajmy się, że podczas pierwszych wizyt znajdziemy markowe ciuchy w super stanie. Nie oceniajmy również z góry, że ciuchy z lumpeksu to brud, smród i ubóstwo.

Noś ze sobą gotówkę

Żyjemy w XXI wieku i większość z nas za nawet najmniejsze zakupy płaci kartą, telefonem komórkowym, Blikiem itd. Warto jednak zawsze mieć przy sobie trochę gotówki, gdy podczas spaceru lub powrotu z pracy zajść do pobliskiego lumpa. Większość lumpeksów nie posiada terminali płatniczych. Warto o tym pamiętać.

Wybierz sklep

Lumpeks, lumpeksowi nie równy. Second handy są różne. Są to czasem małe osiedlowe sklepy, a czasem duże wielkopowierzchniowe hale. Co ważne. Każdy z nas ma swój ulubiony sklep. Dotyczy to także lumpeksów. Jeśli znasz sklep, w którym często kupujesz ubrania i znajdujesz „modowe perełki” starają się go regularnie odwiedzać. W znajdowaniu ubrań pomaga czasem urok osobisty i zakolegowanie się z paniami pracującymi tam, które czasami mogą na przechować znalezione ubrania.

Wybierz odpowiedni czas dostawy

Jak działają lumpeksy? Zwykle w określone dni tygodnia przychodzi nowa dostawa i zmieniają się ceny za kilogram. Najwyższa cena jest zawsze, gdy towar jest świeży. Gdy wszystko zostało już przebrane wówczas cena za kilogram znacząco spada. Pewne jest, że najlepsze ciuchy często są pierwszego dnia. Warto więc pilnować terminów dostaw w poszczególnych lumpeksach.

Nie nastawiaj się

Wybrałeś sklep, znasz termin dostawy nowego towaru i nastawiasz się, że po wejściu do second handu znajdziesz wymarzony ciuch, na który polujesz od dawna? Nie łudź się. Nie rób konkretnych planów zakupowych, bo może się okazać, że przez swoje nastawienie ominiesz naprawdę wartą uwagi modową perełkę.

Zostań królem polowania

Co jest najlepsze w lumpeksach? To, że nigdy nie wiadomo na co można trafić. Może wiele czasu spędzić na wertowaniu wieszaków i to jest w tym najlepsze. W lumpeksach ubrania znajdują się na wieszakach, półkach i koszach. Opracuj „taktykę” jak przewertować cały sklep i znajdź najlepsze ciuchy.

Warto mierzyć

Tutaj sprawa podobna jak w przypadku kupowania ubrań w znanych sieciówkach. To, że ciuch wygląda dobrze na wieszaku nie znaczy, że na nas będzie wyglądał korzystnie. Wiele lumpeksów posiada przymierzalnie. Nie krępuj się i przymierz wybrane ubranie. Lepiej przecież zmarnować kilka złotych na bluzkę niż wydać kilkadziesiąt złotych za coś czego po przyjściu do domu nigdy już nie założymy.

Wypierz ubrania po zakupie

Co jest charakterystyczne w lumpeksach? Zapach. Nie wszystkie ubrania są pierwszej świeżości. Pamiętaj więc o tym, że higiena jest tutaj bardzo ważna. Zrobiłeś zakupy? Pamiętaj, by przed założeniem ich wcześniej je wyprać.

Wizyta w lumpeksie to niesamowita przygoda. Baw się modą i przestrzegaj kilku zasad, które pomogą Ci stać się prawdziwym królem lumpeksowego polowania.

Posted in Moda, Z życia lumpiarza.