Jak pofarbować bluzę domestosem (efekt TIE-DYE)

W tym poradniku pokażemy wam jak pofarbować bluzę domestosem na przykładzie fioletowej bluzy Nike. Nie będziemy ukrywać – to była nasza pierwsza próba i efekty są zaskakujące. Zwykła bluza z kapturem Nike z lumpeksu, która kosztowała 3 zł (i miała na środku białą plamkę), nagle stała się wyjątkową bluzą, które styl przywodził na myśl czekoladę Milka.

Krok 1: Przygotowanie miejsca i narzędzi

Całego procesu musisz dokonać na świeżym powietrzu. Bardzo intensywny zapach domestosa oraz jego skład nie nadają się do użycia w zamkniętej przestrzeni. Całą „akcję” zaplanuj na zewnątrz w słoneczny dzień. Pamiętaj, żeby mieć ze sobą:

  • parciany sznurek i opcjonalnie karton
  • folię
  • domestos lub inny podobny dobrze „żrący” środek do czyszczenia

Krok 2: Zwinięcie i związanie bluzy

Rozłóż swoją bluzę na płasko na folii i złap ją na środku jedną ręką, skręcając zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Nie musisz przywiązywać wielkiej wagi do tego czy uda się skręcić bluzę „idealnie”. I tak nie przewidzisz efektu, a w całej zabawie chodzi o to, żeby mieć niespodziankę. Tak zwiniętą bluzę zawiąż parcianym sznurkiem (ważne, żeby był to sznurek „naturalny”, nie plastikowy!) i połóż na folii.

Krok 3: Oblanie bluzy domestosem

Całość polej domestosem rozprowadzając środek równomiernie. Staraj się nie wlewać za dużo, tak żeby środek nie leżał na tkaninie tylko od razu wsiąkał. My popełniliśmy ten błąd i w tych miejscach „wżarł” się mocniej w tkaninę przez co ją delikatnie przepalił i było widać małe prześwity.

Krok 4: Pozostawienie bluzy na kilka godzin i wypranie jej

My swoją bluzę zostawiliśmy na kilka godzin i co jakiś czas zaglądaliśmy jak się zmienia. Gołym okiem było widać jak z upływem czasu kolor zmienia się z fioletowego w różowy a później biały. Kiedy bluza wyglądała na wyschniętą zrobiliśmy pranie.

Krok 5: Wysuszenie

Kolejnym argumentem za tym, żeby całą akcję przeprowadzić na zewnątrz i w dobrej pogodzie jest to, że łatwo wysuszysz swoje ubranie na zewnątrz co pomoże w lepszym pozbyciu się resztek zapachu domestosa.

Krok 6: Niespodzianka!

Czas zobaczyć na efekt naszego pierwszego DIY. 3.. 2.. 1.. Czy to przypadkiem nie jest bluza z jakiejś kolaboracji czekolady Milka z Nike? Wygląda doskonale i masz pewność, że nikogo nie spotkasz w takiej na ulicy.

Posted in DIY, Z życia lumpiarza and tagged , , , , .