Jak zafarbować sznurówki kawą?

Samodzielnie farbowanie nie jest rzeczą nową, ale często ludzie zapominają, że taka czynność w domu ma swoje liczne zalety. Istnieje kilka sposobów, gdzie zamiast farb do tkanin lub innych materiałów, wykorzystuje się alternatywy, które posiadają naturalne barwniki, takie jak kurkuma, buraki, truskawki. A my skoncentrowaliśmy się na kawie. Najszerzej znane zastosowanie tego produktu, to przyrządzanie aromatycznego naparu, ale to nie jest jedyne. Kawa posiada sporo właściwości zarówno zdrowotnych, jak i pielęgnacyjnych. Zatem co mają wspólnego sznurówki i kawa? Okazuje się, że ostatnio popularne stało się moczenie sznurówek w kawie. A efekty są naprawdę spektakularne.

Marzą Wam się sznurówki w kolorze beige lub w innych odcieniach? Bez problemu możecie sami wykonać to w domu. Nie potrzebujecie specjalnych preparatów do farbowania tkanin. Wystarczy, że będziecie mieli rozmielone ziarna i zagotowaną wodę. Za chwilę przedstawimy Wam mały poradnik, w którym opisaliśmy krok po kroku jak zafarbować sznurówki kawą. Zanim rozpoczniecie swój eksperyment, musicie wiedzieć, że na taki efekt potrzeba trochę czasu, żeby sznurówki nabrały odpowiedni koloryt.

Jak zafarbować sznurówki kawą? – Pierwszy etap

Tak jak wcześniej wspomnieliśmy, potrzebujecie tylko małą miskę, żeby było w niej  wygodnie obserwować proces zabarwienia. Możecie również wykonać, to w innym naczyniu np. kubku. Następnie należy zaparzyć wodę w czajniku. Przygotowanie powinno się rozpocząć od wyboru najlepiej ciemnej kawy z mielonych ziaren, ponieważ rozpuszczalna nie daje takiego efektu.

Jak zafarbować sznurówki kawą? – Drugi etap

Przechodzimy do kolejnego etapu, gdzie do przyrządzonego aromatycznego naparu dołączacie białe sznurówki. Zanurzacie je w całości. Odstawiacie naczynie na bok, czekacie do momentu, kiedy zaobserwujecie pierwsze zmiany. Im dłużej trzymacie, tym intensywniejsza barwa. Najlepiej jakbyście przetrzymali sznurówki w kawie cała dobę.

Jak zafarbować sznurówki kawą? – Trzeci etap

Po upłynięciu doby, można wyciągnąć sznurówki z naczynia, żeby sprawdzić poziom zabarwienia. Jeśli nie będzie was satysfakcjonował kolor, to możecie powtórzyć cały proces.

Jak zafarbować sznurówki kawą?- Czwarty etap

Po wyciągnięciu sznurówek z kawy, należy je opłukać wodą z pozostałych fusów i od razu dać do wysuszenia. Końcowe efekty widać na obu zdjęciach 🙂

Taką ciekawostką dotyczącą kawy, jest to fakt, że jest świetnym odświeżaczem butów. Dlatego można kilka ziarenek wsypać do butów i przeczekać, aż neutralizuje zapach.

Polecamy również zapoznać się z artykułem jak naprawić pomarszczoną skórę w butach Jordanach? Na przykładzie popularnego modelu Jordanów można zobaczyć cały proces.

Źródło: www.darvea.pl

Posted in DIY, Z życia lumpiarza.