Jak otworzyć lumpeks?

Jak otworzyć lumpeks

Kiedyś na osiedlowe lumpeksy nikt nie mógł patrzeć, a większości odwiedzających kojarzyły się ze starymi i śmierdzącymi ciuchami. Obecnie lumpeksy przeżywają swoją „drugą młodość” i jak grzyby po deszczu powstają nowe sklepy, które za małe pieniądze oferują markowe ubranie. Planujesz otworzyć taki biznes? Sprawdź jak otworzyć lumpeks.

Rejestracja działalności gospodarczej

Otwarcie swojego biznesu łączy się z zarejestrowaniem swojej działalności gospodarczej. Pierwszym krokiem jest wizyta w Urzędzie Gminy lub Urzędzie Miasta i wypełnienie wniosku EDG-1 oraz uzyskanie wpisu do Ewidencji Działalności Gospodarczej. Bardzo ważne jest również wpisanie prawidłowego kodu PKD. W przypadku lumpeksu będzie to kod 47.71.Z oraz 47.79.Z, który określa:

  • Sprzedaż detaliczna odzieży prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach oraz sprzedaż detaliczna artykułów używanych prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach.

Kolejny krok to założenie firmowego konta bankowego. Takie konto może okazać się przydatne ponieważ łatwiej z takiego konta prowadzić rozliczenia skarbowe i podatkowe.

Ostatni krok to Urząd Skarbowy oraz ZUS, gdzie trzeba dostarczyć resztę niezbędnych dokumentów. Pamiętaj, że rejestrując firmę nie określać siebie jako płatnika VAT.

Ile kosztuje otwarcie Lumpeksu?

Założenie lumpeksu podobnie jak innych biznesów należy wcześniej dokładnie przemyśleć. Najpierw przekalkuluj jakie są koszty związane z otwarcie i prowadzeniem takiej działalności.

Znalazłeś odpowiedni lokal? Często wymaga on remontu lub odświeżenia. Pamiętaj, by rozsądnie inwestować w remont. Lokal ma być przede wszystkim schludny i czysty. Koszty odświeżenia i remontu powinny zamknąć się w kwocie 2 tysięcy złotych.

Co z wyposażeniem? Czasem można wynająć lokal z wyposażeniem. W lumpeksach w kwestii wyposażenia bardzo dobrze sprawdzają się systemy rurkowo-kulkowe, gdzie można zawiesić wszystkie rzeczy. Lokal trzeba zaprojektować tak, by rozstawienie lokalu nie sprawiało problemu przy poruszaniu się klientów. Oprócz systemu rurkowo-kulkowego należy zainwestować w ladę, wieszaki, półki. Koszt wyposażenia na początek powinien zamknąć się w kwocie do 5 tysięcy złotych.

Zakup odzieży i towaru na największy wydatek w prowadzonej działalności. Na sklep o powierzchni ok 30 metrów kwadratowych powinno się zakupić do 200 kg sortowanej odzieży, a co tydzień powinno się zainwestować od 20 do 50 kg dostawy. Koszt na start na początek działalności wynosi w tym przypadku ok. 7 tysięcy złotych.

Reklama zewnętrza. Tutaj koszty zależą tak naprawdę od naszej wyobraźni. Dobre oznakowanie sklepu i szyld ma za zadanie przyciągnąć klientów.

Posiadaj oszczędności. Prawdą jest, że od pierwszego dnia nie zaczniesz zarabiać. Przez pierwsze miesiące możesz dokładać do interesu, a sama reklama może się zwrócić po ok. 2 miesiącach. Warto więc mieć na początek „pieniądze na czarną godzinę”.

Orientacyjne koszty otwarcia lumpeksu mogą wynieść ok. 20 tysięcy złotych. Oczywiście wszystko zależy od tego w co zainwestujemy i jak wymarzyliśmy sobie nasz sklep.

Ile kosztuje prowadzenie sklepu?

Przybliżone tutaj koszty są orientacyjne i mogą się one różnić w zależności od lokalizacji, miasta, wielkości lokalu i ceny towaru. Przyjmuje się zwykle, że miesięczny koszt wynosi:

  • Wynajem lokalu 30 m2 – 1000 zł
  • ZUS – 675 zł
  • Towar ok. 5000 zł
  • Reklama – 300 zł
  • Media – 300 zł

W przybliżeniu miesięczny koszt prowadzenia lumpeksu wynosi ok. 7500 zł.

Posted in Sklepy, Z życia lumpiarza.