Slow Fashion – Co to takiego?

Coraz więcej ludzi przekonuje się do ekologii, racjonalnego podejmowania decyzji. Nawet w świecie mody znane marki wprowadzają działania, które mają ograniczyć masową produkcję ubrań, zamiast tego zachęcić do zwolnienia tempa życia oraz korzystania produktów przez długie lata.

Slow Fashion – Co to znaczy?

Slow fashion tłumaczona jako moda zrównoważona, która ma na celu zmienić podejście ludzi do zakupów. Ma na celu ograniczyć bezmyślne kupowanie ubrań i zachęcić do rozsądnego wybierania rzeczy tylko dobrej jakości.

Jak stać się slow fashion?

Jeśli zainspirował Cię taki kierunek mody to najlepiej żebyś wprowadził/a zmiany w swojej garderobie. Przeglądnij zawartość szafy i zastanów się w jakich ubraniach czujesz się komfortowo. Oversize czy bardziej dopasowane kroje przemawiają do Ciebie? Kolejna kwestia to kolory! Tutaj masz prawo do wyboru! Tylko musisz znać zasadę łączenia ich ze sobą.

Również ważnym etapem jest porządek w szafie! Przeznacz parę godzinek na uporządkowanie twojej garderoby. Najskuteczniej będzie, jeśli wyrzucisz całą zawartość na podłogę. Od razu podziel ubrania, na te które regularnie nosisz oraz na te, co Ci podobają się, ale nie masz kompletnie pojęcia z czym je połączyć. Pierwsze koty za płoty! Tylko pamiętaj, że musisz być w tym konsekwentny/a. Nie oszukuj się, jeśli posiadasz spodnie, których nie miałeś/aś na sobie ani razu, to raczej nie założysz ich już więcej.

Co zrobić z ubraniami, które już totalnie Ciebie nie interesują, ale dalej czujesz do nich sentyment? Najłatwiej, byłoby spakować je do pudełka i schować na dnie szafy. Za parę miesięcy może do nich wrócisz, jeśli nie, to koniecznie będziesz musiał/a ich się pozbyć. Nie chodzi tutaj o wrzucenia ich do śmietnika! Jesteś kreatywna/y, to bez problemu możesz je przerobić. Jeśli jednak nie masz pomysłu jak się do tego zabrać, to na pewno podpowie Ci artykuł: Jak pofarbować bluzę domestosem (efekt TIE-DYE).

Rzeczy z pierwszej kategorii, czyli te, z którymi nie masz zamiaru rozstać się,  poukładaj je na półce. Niech one tworzą bazę, dzięki której będziesz mógł/mogła tworzyć stylizacje.

Czas na szukanie ideału

Tutaj dużą role odgrywa jakość ubrań. Wchodząc do lumpeksu lub innego sklepu z odzieżą używaną, musisz zwrócić szczególną uwagę na sam materiał, czy jest odpowiednio wytrzymały. Najlepiej naturalnego pochodzenia, czyli len, bawełna, z kolei ze zwierzęcego to decyduj się na wełnę, czy jedwab. Najbardziej preferowane materiały, to te, które posiadają zdolności do pochłaniania wilgoci, czyli wiskoza, rayon, modal. Super opcją również jest wybór ubrań z recyklingu na przykład polar. Nic się nie martw! Nie musisz być znawcą rożnego rodzaju tkanin. Wszystko jest opisane na metce.

Unikaj zakupów pod wpływem impulsów, ponieważ może okazać się totalnym niewypałem! Staraj przymierzać ubrania. Zdarza się, że ciuchy na manekinie wyglądają genialnie, a na nas prezentują się dość kiepsko.

Czy słyszałeś/aś „o szafie kapsułowej”? czyli minimalistycznej garderobie, która jest największym trendem w świecie eko. Ubrania w niej powinny mieć stonowane kolory, uniwersalne wzory i co najważniejsze być w bardzo dobrej jakości, żeby można, byłoby z nich korzystać przez lata. Co do ilości, to zaleca się wybieranie jak najmniej ubrań.

Warto sprawdzać różne punkty z odzieżą używaną. Oprócz lumpeksów warto odwiedzić komisy i w nich można zdobyć pojedyncze, markowe perełki. Takim niezbędnikiem do odnalezienia się w trendzie slow fashion jest największa baza lumpeksów w Polsce  gdziejestlumpkes.pl.

Źródło: domodi.pl

Posted in Moda, Uncategorized, Z życia lumpiarza.